Danas ni najpoznatijem pevaču nije dovoljno da se pojavi sam na sceni; organizatori traže lepe devojke. Tako je Boba Stefanović osnovao svoju novu grupu
Boba i "Bobete"
Možda je zatišje na beogradskoj zabavno-muzičkoj sceni najsažetije objasnila Nada Knežević, kad je rekla:
- Danas je nekako sramota samo pevati!Talasi - svejedno da li narodnjački, rokerski ili samo lažno erotski - odgurnuli su mnoga poznata imena "srednje generacije" nekud u zaborav, prekidan tek tu i tamo ponekom stidljivom pločom, ambicioznim i neposećenim koncertom ili turnejom po Sovjetskom Savezu, za većinu onih koji se i danas uzdaju u lep glas i pametno pevanje - osnovni izvor prihoda.
- Dajte ženske! - rekli su organizatori turneja i koncerata, dakle, oni koji ovoj nedovoljno priznatoj i ne baš cenjenoj profesiji obezbeđuju posao. I - šta se dogodilo? Jedni su uzmakli ne krijući gorčinu što im se nada da je još nekom stalo do lepog pevanja neopozivo izjalovila; drugi su rešili da se bore, pa su našli "ženske". Mišo Kovač krenuo je na turneju Jadranom u pratnji "Lokica". Kako ni te "Lokice" ne mogu baš svuda da stignu, našlo se posla i za manje vešte, često jedva priučene balerine: nek' se peva, nek' se igra, ne pitamo šta košta! Kakvog li apsurda; ne tako davno, ni najpopularnijem pevaču nisu dozvoljavali igračice, to povećava troškove, ko to da plati; danas će i onog sa najzvučnijim imenom organizatori ledeno upitati: gde su vam balerine?
Zlatni dečak i Bobete
U novonastaloj situaciji, beogradski muzičar Boba Stefanović povukao je dobro smišljen potez: Boba i Bobete! On i dve devojke, Marina i Mira, to je sad nova grupa, recimo Bobino jato, spremno da se vine kao Mirzino jato, po mogućnosti na - srebrnim krilima i sa bijelim dugmetom na reveru - za sreću. Da li će "Boba i Bobete" postati "permanentan broj" pokazaće bliska budućnost ( prva ploča je tu, kao i beogradska premijera solističkog koncerta s kojom je, u nešto skraćenoj verziji, Stefanović krenuo na jugoslovensku turneju. Za sada je jasno samo toliko da je Boba s Bobetama imao razrađen plan.
- Ideju o privlačnim devojkama koje igraju i pevaju kao pratnja pevaču nametnuli su "Nedeljno popodne" i slični TV programi - smatra Stefanović.
- Svi su pohrlili tim putem, uvereni da će njime najbrže stići do cilja. Rešen da se i sam prilagodim novom talasu, učinio sam sve da nađem dve devojke koje će sem scenske atraktivnosti, imati stvarnog dara za igru i pesmu. Hteo sam da u grupi budemo ravnopravni, a ne samo Boba i njegov dekor. Na audiciji je bilo pedeset devojaka, u uži izbor ušlo ih je deset, na kraju su ostale Marina i Mira - odskora Bobete. Pre nego što smo izašli pred publiku, krajem maja u beogradskom Domu sindikata, vežbali smo mesecima: s muzičkim pedagogom, kostimografom, rediteljem. Učinio sam šta sam mogao...
Stefanović je prvi put stao pred mikrofon pre petnaest godina, kao gitarista, a kasnije i pevač, tada popularnih "Zlatnih dečaka". Pesma "Čudna devojka" i danas se čuje u radio-programima. Bila je to prva faza Stefanovićeve karijere. Kasnije ih je bilo još pet, onih važnijih: Aleksandar Korać i vreme festivalskih šlagera ( "Obriši suze, draga" ); Boba i Džezbal ( tako se u to vreme zvala igračka grupa Lokice Stefanović, ali za sve to, za pevača koji igra i igračice koje pevaju, još je bilo - rano ); Boba u grupi "One i oni", zajedno sa Daliborkom Stojšić, Lidijom Kodrič i Minjom Subotom ( domaća, doduše nešto manja i tanja verzija, kasnije popularnih "ABBA"); Stefan Boba kao zvezda nemačkog "Polidora" i najzad - Boba i Bobete.Pored srednje muzičke i srednje likovne škole, Stefanović je među retkim, ako ne i jedini pevač sa završenim "nemuzičkim" fakultetom, diplomirao je na odseku organizacije Akademije za pozorište, film, radio i televiziju i, uz sve ostalo, trenutno za svoj fakultet radi elaborat "Domaća estrada, od postanka do danas" koji treba da posluži kao neka vrsta učila, s obzirom da u toj oblasti drugog - nema.
Svima se žuri
A neorganizovanost u domaćoj estradi takvog je tipa da ni diploma organizacije ne pomaže mnogo!
- Ako bih se osvrnuo i pogledao gde sam i šta sam sigurno bih morao da se pomirim sa činjenicom da ne zauzimam mesto koje sam, po iskustvu, znanju i glasu zaslužio - kaže Boba. Onaj ko želi da radi temeljito, neizostavno gubi trku u kojoj svi bezglavo jure prema cilju. A cilj je u većini slučajeva ploča, makar i jedna jedina, ali ploča. Treba zatim prigrabiti novac: što brže, odmah, ko ima još vremena za učenje. Profesija je nesigurna, ukusi se menjaju, situacija na tržištu takva da više niko ne zna šta "prolazi": jednostavno, dogodi se ili se - ne dogodi. Presudnu reč često ima - slučaj.
Studija su danas tako opremljena, a tehnika je dostigla takav nivo da i najtanji glasić doživljava svojih pet minuta na izvanrednom snimku. To onda postaje malo čudo, pa se radio voditelji nadmeću ko će češće da ga emituje. I - eto hita preko noći. Solidan snimak solidnog pevača malo koga uzbuđuje; šta taj hoće, dokle misli da nas davi? Poznato je da se Frenk Sinatra u Americi izborio da u uglednim koncertnim i TV programima niko ne sme da peva na plejbek: ko ume - ume; ko ne ume - neka traži drugi posao. Kada bi se na našoj televiziji zabranilo pevanje na plejbek, spala bi knjiga na dva slova.Umesto da se nametne, Boba čeka poziv. Umesto da se uključi u trku, on smišlja i planira. Muzička razočarenja leči - slikanjem. Uzor mu je, ne neki od "crnih" glasova od kojih je godinama učio već - Leonardo da Vinči. Njegov "Traktat o slikarstvu" zna, tako reći, napamet. U Bobinom stanu rađaju se platna. Pravac: realizam, ono što se najsporije rađa i pri čemu dominira crtež. Želja ( na putu ostvarenja): prva samostalna izložba u hotelu "Jugoslavija" na kojoj bi Boba istovremeno predstavio i svoju novu muziku.
- Ja još maštam da bi se moglo napraviti nešto lepo, originalno i novo - kaže. - Međutim, potrebno je više od rada i dobre volje. Salvador Dali je veliki slikar, a godinama ne odustaje od ludorija kako bi ostao u žiži interesovanja. A zatim, i sreća mora da te posluži, sve mora da se odigra u pravom trenutku. Oliver Dragojević jeste sjajan pevač, ali "dogodio" se tek onog časa kad se u našoj muzici osetila potreba za mediteranskim zvukom i takvim jednim glasom. Čoliću je teren bio pripremljen; godinama prikupljane mrvice šou-biznisa on je objedinio u pravom času i - upalilo je. Ima pevača čije glasovne vrednosti zaslužuju svetsku slavu, a ne "upali" im nikad. Ja tokom svih ovih godina nisam gubio nadu da će se nešto, najzad, dogoditi. Uložio sam dosta u "Bobu i Bobete", pa se sa svojim poznatim optimizmom nadam najboljem.
A ako Bobi i to, i sve ostalo propadne, jer kakvo je estradno vreme došlo, više se ništa ne zna, preostaje mu da napiše, verovatno zanimljiv traktat: "Šta se događa kad neko u zabavnu muziku pokuša da unese - mozak".
Tekst objavljen u "Ilustrovanoj Politici"
Нема коментара:
Постави коментар